نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تشکیل جلسه هیات مدیره

تشکیل جلسه هیات مدیره


دومین جلسه بررسی دستورالعمل اجرایی کمک های مالی موسسه نغمه باران مهر با حضور آقایان دکتر حسین اسکندری، دکتر محمد وحدانی و دکتر محمد مهوش در تاریخ 1400/10/11 ساعت 20 به صورت مجازی و به مدت دو ساعت تشکیل شد و به شرح ذیل مورد تصویب قرار گرفت.

بسم الله الرحمن الرحیم

دستورالعمل اجرایی کمک های مالی موسسه­ ی نغمه ­ی باران مهر

ماده 1. اهداف

 مؤسسه­ ی خیریه ­ی نغمه­ ی باران مهر با الهام از تعالیم اسلامی با هدف غیر انتفاعی جهت ارائه ­ی کمک‌های قرض­ الحسنه و یا بلاعوض برای رفع نیازهای ضروری ذیل، برای دانشجویان دانشگاه بجنورد تشکیل شده است.

 • کمک هزینه­ ی درمان بیماری
 • کمک هزینه ­های تحصیلی
 • کمک هزینه­ های اسکان
 • کمک هزینه ­ی تغذیه
 • کمک به ازدواج دانشجویان
 • کمک به اشتغال دانشجویان
 • کمک هزینه ­ی سفرهای ضروری
 •  انجام سایر فعالیت­ها و هزینه ­هایی که به طور مستقیم به رفع سایر احتیاجات آموزشی و تحصیلی دانشجویان نیازمند کمک می­ کند.

ماده 2. منابع

منابع مؤسسه عبارت ­اند از دارایی‌های اولیه ­ی مؤسسه، کمک­های نقدی و غیر­نقدی افراد خیر و نیکوکار اعم از حقیقی و حقوقی، دریافت هدایا، اعانات، قبول وصیت، وقف، حبس، هبه، فعالیت­ های مجاز در چارچوب اهداف مؤسسه و سایر کمک‌های مردمی و دولتی.

ماده 3. انواع کمک­­های مالی

کمک­ های مالی مؤسسه شامل 1- وام­ های قرض­ا لحسنه ­ی بانک عامل 2- وام­ های قرض ­الحسنه­ ی مؤسسه­ ی نغمه­ ی باران مهر
3- کمک­ هزینه ­ی تحصیلی بلاعوض است. برخورداری متقاضیان از هر یک از این کمک­ ها با توجه به وضعیت و توانگری مالی تعیین می­ گردد:

وهله­ ی نخست، دانشجویان نیازمندِ مساعدت که توانایی مالی بیشتری دارند و یا متقاضی مبالغ تسهیلات بالاتر هستند به بانک عامل معرفی می­ گردند؛

وهله­­ ی دوم، در صورت وجود شرایط خاص نظیر عدم امکان تأمین وثیقه و یا ضامن، به تشخیص هیأت مدیره امکان پرداخت وام قرض­ الحسنه با مبلغ محدود به طور مستقیم از طریق مؤسسه نغمه­ ی باران مهر میسر است؛

 وهله ­ی سوم، چنانچه امکان بازپرداخت اقساط توسط دانشجویان مقدور نباشد در نوبت برخورداری از کمک هزینه­ ی تحصیلی بلاعوض با توجه به شرایط مقرر در ماده 4 این دستورالعمل قرار می ­گیرند.

1- وام­ های قرض­ الحسنه­ ی بانک عامل: سقف وام­های قرض­ الحسنه بانک عامل و نیز میزان پرداخت وام قرض­ الحسنه به هر دانشجو باید در هر سال مالی بر اساس اعتبارات مؤسسه­ ی نغمه­ ی باران مهر نزد بانک عامل توسط هیأت مدیره به تصویب برسد.

تبصره 1.  برخورداری از این نوع وام طی معرفی ­نامه ­ی کتبی از سمت مؤسسه نغمه ­ی باران مهر به بانک عامل صورت می­ گیرد و این مؤسسه هیچ­گونه مسئولیتی در خصوص تضامین، میزان و بازپرداخت اقساط به بانک عامل ندارد.

2- وام­ های قرض­ الحسنه ­ی مؤسسه­ ی نغمه ­ی باران مهر: سقف وام ­های قرض­ الحسنه در هر سال مالی و نیز میزان پرداخت وام قرض ­الحسنه به هر دانشجو باید بر اساس منابع در هر سال مالی توسط هیات مدیره به تصویب برسد.

تبصره 2. در زمان تصویب این دستورالعمل، سقف مجموع وام­های قرض­ الحسنه در سال مالی 100 میلیون تومان است.

تبصره 3. در زمان تصویب این دستورالعمل، سقف مبلغ وام قرض ­الحسنه برای هر دانشجو برای خرید گوشی همراه 3 میلیون تومان، خرید رایانه 5 میلیون تومان و سایر موارد 1 میلیون تومان است.

تبصره 4. میزان کمک هزینه ­ی درمان بیماری در مواقع خاص با نظر تخصصی مرکز مشاوره و بهداشت دانشگاه و تصویب در هیأت مدیره قابل افزایش است.

3-کمک­ های بلاعوض: سقف و تعداد مشمولین کمک­ های بلاعوض در هر سال مالی و نیز میزان پرداخت کمک­ های بلاعوض به هر دانشجو باید بر اساس منابع، در هر سال مالی توسط هیأت مدیره به تصویب برسد.

تبصره 5: در زمان تصویب این دستورالعمل، سقف مجموع کمک­ های قرض ­الحسنه 80 میلیون تومان و سقف مبلغ کمک­های قرض­ الحسنه برای هر یک از دانشجویان ماهیانه 200 هزار تومان و سقف مشمولین 40 نفر در ماه است.

ماده 4. شرایط برخورداری از کمک­های مالی

لازم به ذکر است این مؤسسه زیر مجموعه ­ی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری محسوب نمی ­گردد و همانند صندوق رفاه دانشجویان نمی ­تواند به همه­ی دانشجویان خدمات ارائه کند بنابراین اعطای تسهیلات وکمک­ های این مؤسسه به دانشجویانی که نیازی به چنین مساعدت­ هایی ندارند قانوناً و شرعاً مجاز نخواهد بود و شرایط برخورداری از کمک­های مالی مؤسسه به شرح ذیل است:

 1. متقاضی باید در دانشگاه بجنورد (شهر بجنورد) در حال تحصیل باشد.
 2. برای دریافت هر نوع کمک مالی متقاضی موظف است درخواست کتبی خود را (به همراه مستندات) به مؤسسه ارائه نماید.
 3. پرداخت کمک­ های مالی منوط به وجود اعتبار لازم در مؤسسه است.
 4. صرفاً برخورداری از یک نوع کمک­ مالی مقرر در این دستور­العمل امکان ­پذیر است.
 5. به هیچ دانشجویی هم­زمان بیش از یک وام  قرض ­الحسنه اعطا نمی­ گردد (اعطای وام، پس از تسویه حساب وام­ قبلی بلامانع است).
 6. اعطای کمک­ های مالی بر اساس بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی صورت می­ گیرد (در صورتی­ که مطابق ضوابط آموزشی دانشگاه بجنورد متقاضی امکان دانش ­آموختگی در سنوات باقیمانده از تحصیل را نداشته باشد وامی به ایشان تعلق نمی­ گیرد).
 7. در صورت مشروط شدن دانشجوی مشمول کمک­ هزینه­ ی تحصیلی بلا عوض، اعطای کمک ­ها به ایشان متوقف خواهد شد.
 8. وام­ گیرندگان موظف­ به بازپرداخت اقساط مطابق شرایط قید شده در فرم درخواست هستند. 

ماده 5.  معرفی 

شناسایی و معرفی دانشجویانِ نیازمند مساعدت مؤسسه به روش ­های زیر انجام می­ گیرد:

1 - گروه شناسایی دانشجویی؛ تعدادی از دانشجویان فعال در امور خیریه در زمان ثبت ­نام دانشجویان نو­ورود و یا طول سال تحصیلی با دانشجویان و والدین آن‌ها پیرامون مشکلات مالی صحبت و افراد واجد شرایط را به مؤسسه خیریه معرفی می­ کنند.

تبصره 6: این دانشجویان فعال هر ساله توسط اعضای هیأت مدیره انتخاب می ­شوند.

2- مرکز مشاوره؛ کارشناسان مرکز مشاوره و بهداشت دانشگاه بجنورد دانشجویان نیازمند مساعدت در مسائل مالی و درمانی را به مؤسسه معرفی می ­نمایند.

3- سرپرستان خوابگاه ­های دانشجویی؛ دانشجویان نیازمند مساعدت در پرداخت شهریه­ ی خوابگاه را به مؤسسه معرفی می ­نمایند.

4- اساتید و کارکنان دانشگاه؛ با شناختی که از دانشجویان دارند نسبت به معرفی دانشجویان نیازمند اقدام می ­نمایند.

ماده 6. تسویه حساب

 1. دانشجویانی که وام قرض­ الحسنه به ایشان اعطا می­ گردد باید دو ماه پس از دریافت وام در طی حداکثر 20 ماه نسبت به بازپرداخت اقساط وام اقدام نمایند.
 2. کارمزد اعطای وام قرض­ الحسنه 3 درصد است که در ابتدای پرداخت وام باید اخذ شود.
 3. عدم تسویه­ ی اقساط وام­ های قرض ­الحسنه، مانع دانش­ آموختگی وام­ گیرندگان می شود.